Doğal ve Bitkisel Cilt Bakımı Yöntemleri ve Kürleri

Peeling in daha önce ölü hücrelerde cildi kurtarma işlemi olduğunu buradaki peeling nedir? makalemizde uzun uzun anlattık. Şimdi etkili ve doğru peeling yapma işleminden ve peeling nasıl yapılır sorusuna cevap vermeye çalışacağız. Umarız aşağıda anlatacağımız peeling yapma yöntemleri ile şimdiye kadar yanlış bildiğiniz doğruları düzeltebiliriz.

Cildinizin gergin ve pürüzsüz olduğu dönemler kuşkusuz çocukluk ve gençlik dönemleridir. Bu dönemden sonra yaşlar ilerledikçe cildiniz kırışmaya, buruşmaya ve pürüzlü hale gelmeye başlayacaktır. Bu makalemizde cilt kırışıklarını engelleyen yöntemlerden bahsedeceğiz.


Bu yazımızda Akne yani diğer adıyla sivilce olan en çok karşılan cilt sorununun olmasına zemin hazırlayan faktörlerden bahseceğiz. Özellikle ergenlik dönemindeki gençlerimizin dikkatle okuması gereken bir konu.

1- Hormonal faktörler: Yumurtalık ve böbrek ustü bezlerinden salgılanan androjen grubu hormonlara karşı yağ bezlerinin duyarlılığı ve yağ salgısındaki artış.

Güneşin ve yaydığı ışınların yaşadığımız dünyaya oldukça faydası bulunmaktadır. Güneş, her şeyden önce bitkilerin fotosentezi için gerekli bir yıldızdır. Bunların yanında; vücutta D vitamini oluşumunu sağlamak, insan psikolojisini olumlu etkileme ve bazı mikrop ile bakterileri öldürmek gibi faydaları da vardır. Özellikle bir insanın vücuduna alması gereken D vitaminini güneş dışında herhangi bir gezegen, besin ya da vücut bakım ürününden alamayacağını bilmek güneşi daha da hayatımızın merkezine almamızın gerekli olduğunu gösteren en önemli bilgidir.

Son zamanlarda çeşitli websitelerinde ve bloglarda satışının yapıldığı, reklamlarda sıkça karışımıza çıkan Argan yağı dikkatimizi çekti. Bu makalemizde de Argan yağının ne olduğunu ve cilt bakımındaki öneminden bahsedeceğiz.

Derinlik çeşidine göre peeling çeşitleri 3 gruba ayrılmaktadır. Bunlar;

  • Yüzeysel peeling
  • Orta derinlikteki peeling
  • Derin peeling

Peelingin derinliği arttıkça etkisi de artar. Ancak bu işlem bazı riskleri de beraberinde getirir. Bu nedenle orta ve derin peeling mutlaka uzman kişiler tarafından yapılmalıdır.

Genelde kış günleride görülen cilt kuruluğu probleminin nedeni; ortamdaki kuru ve sert havanın cilt için gerekli olan nemi bulundurmamasından kaynaklanmaktadır. Bu makalemizde kuruluğun önüne geçecek bazı yöntemleri sizinle paylaşmak istiyoruz.

Cilt ve güzellik üzerine bitkisel tavsiyeler ve formüllerini paylaşan güzellik uzmanı Suna Dumankaya'nın cilt bakımı üzerine anlatmakta olduğumuz tüm makaleleri bu konu altında toplamayı uygun gördük. Böylelikle Suna Dumankay ile ilgili aradığınız tüm bilgilere buradan ulaşabileceksiniz. 

Görünüşümüzü sağlayan, organlarımızın bir arada tutulmasını ve dış etkilere karşı koruyucu bir önem arz eden şüphesiz insanoğlunun en önemli organlarından birisi cildimizdir. Bu makalemizde genelde yaşlanma sonucu oluştuğu düşünülen kırışıkları sıkılaştırıcı yöntemlerden bahsetmek istiyoruz. Atacağınız uygun adamlarla cildinizin esnekliğini tekrar yakalayabilirsiniz. 

Yaz mevsimi gelmeden hazırlıklara başlamak gerekir. Bu yüzden ilk olarak akla gelen güneşlenmeden konuyu açalım. Kimi insanlar güneş altında fazlaca kalarak daha çok bronzlaşacağınız düşünürler.

Halbuki durum bunun tam tersinedir. Güneş ışınlarına fazlaca maruz kalmak cildimizin için önemli olan B vitamininin kaybına sebep olacaktır. Bununla birlikte vücut içerisinde C vitamini eksikliği de varsa mecazi olarak yandığınızın resmidir. Çünkü B ve C vitamini eksikliğinde Güneş Lekeleri dediğimiz olay ortaya çıkar ve kalıcı sorunlara yol açar.

Page 1 of 2

Hakkımızda

Ciltbakimlari.com üzerinde bulunan makaleler sağlık konusunda bilinçlindirmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla yazılmış olup, kür, maske ve karışımları doktorunuza danışmadan kullanmamanızda yarar vardır. 

 

Sitenin amacı, aynı sorunu yaşıyan kullanıcıların bir araya gelip fikir ve düşüncelerini birbiri ile paylaşmasıdır. 

Son Yazılar

Bağlantılar

Takipte Kalın

Mail adresinizi girerek, yayınlanmış olan ilk makalelerden haberdar olabilirsiniz.