333

Peeling Yöntemleri Nelerdir? Featured


Uygulama şeklinde göre 4 çeşit peeling bulunmaktadır. Bunlar; mekanik peeling, lazer peeling, kimyasal peeling ve biyolojik peelingtir. Bu makalemizde bu peeling yöntemlerinden bahsedeceğiz.

1- Mekanik Peeling:

Bu peeling yöntemi adından da anlaşıldığı gibi problemli olan cildin üst derisini soyarak alt katmanlardan yeni ve sağlıklı derinin üretilmesini sağlamak amacıyla uygulanan bir yöntemdir. Mekanik peeling işleminden sonra zımparalama cihazı ile deri kat kat soyulur. Bu işlem sonrasında kişi gündelik hayatına bir süre ara vermesi gerekebilir. Dikkat edilmesi gereken peeling işlemi sonrası cilt güneş ışınlarından korunması ve güneşe çıkılmaması gerekmektedir. Herhangi bir yan etkisi görülmemektedir.

2-Kimyasal Peeling

Kimyasal peeling yönteminde %35-70 arası konsatrasyonlu meyve asitlerinin kullanılarak yapıldığı yöntemdir. Üst deri kimyasal bileşimler ile temizlenerek alt taraftan taze derinin çıkması sağlanmaktadır. Cilt lekeleri, güneş lekeleri, sivilce izleri ve fazla derin olmayan cilt kırışıkları kimyasal peeling yöntemi ile ortadan kaldırılabilmektedir. 

3- Lazer Peeling:

Lazer peeling yönteminde cildi soyma işlemi lazer ışınları ile yapılmaktadır. Lazer ışınları hücreleri etkileyerek onları ısıtır ve buharlaştırırlır. Bu işlem sonrasında cildin normale dönme süresi 2-3 ay sürmektedir. Uygulamadan sonra en az 10 gün güneşe çıkılmaması gerekmektedir.

Akne tedavisi olan kişilerin özellikle Roacttane ilacı kullananların lazer peeling yaptırması tehlikelidir. Koyu renkli tene sahip kişilere tavsiye edilmez. Akne izlerinde, epilasyon kırışıklarında, hamile lekelerinin giderilmesinde yararı vardır.

4- Biyolojik Peeling: 

Biyolojik peeling yönteminde üst deriyi soyma bitkisel yöntemler ile yapılmaktadır. Diğer peeling yöntemlerine nazaran iyileşme süresi daha kısa olmaktadır. Bu yöntem 40 yıldan fazladır sürekli geliştirilerek uygulanan bir yöntemdir. Tamamen doğal ve bitkisel bazlı olarak uygulanmaktadır. 

Bu yöntemde proteinler, karbonhidratlar, vitaminler, sıkılaştırıcılar, enzimler, 12 element ve mineral tuzlar kullanılmaktadır. Uygulama sonrası cilt 3 hafta süre ile güneş ışınlarına karşı korunması gerekmektedir.

 • Çok koyu tenlilere
 • Çok fazla güneş yanığı olan kişilere
 • Hamile kişilere uygulanması tavsiye edilmez.

Uygulama alanları:

 • Akne ve yağ kistleri olan kalın pürüzlü ciltlerde
 • Kan dolaşımı düzensiz, yorgun ciltlerde
 • Koza, akne ve yanık sonrası oluşan izlerde
 • Sarkma, gevşeme ve kırışıklıklarda
 • Güneşten zarar görmüş ciltlerde
 • Her türlü cilt lekelerinde
 • Hamilelik ve diğer sebeplerden dolayı oluşmuş deri çatlaklarında
 • Selülit, elastikiyetini kaybetmiş bacak, kol içi, karın bölgesinde bu yöntem uygulanmaktadır.

Her türlü peeling işlemi alanında uzman ve eğitim görmüş kişiler tarafından yapılması gerekmektedir. Basit gibi görülen bu peeling uygulama işlemleri tecrübe, titizlik, hijyen ve dikkat gerektirir. Bu sebeple cildinizi teslim edeceğiniz kişi ve kurumları dikkatle seçmeniz gerekmektedir.

Peeling Yöntemleri ile ilgili daha fazla bilgiyi aşağıdaki video haberleden öğrenebilirsiniz.

Beğendiysen Paylaş, herkes görsün

444
555

Yorumlar   

0 #2 Cinda 27-09-2014 21:30
Feel free tо visit my page :: modern desіogns house dеtached from the porch
(Ursula: https://soundcloud.com/)
Alıntı
0 #1 kese 04-05-2012 01:06
bizim kulturumuzde olan banyoda kese yapmak. önemli bir peeling yöntemidir. Türk banyo kesesi hakkında bilgiler verilirse çok güzel olur
Alıntı

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Hakkımızda

Ciltbakimlari.com üzerinde bulunan makaleler sağlık konusunda bilinçlindirmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla yazılmış olup, kür, maske ve karışımları doktorunuza danışmadan kullanmamanızda yarar vardır. 

 

Sitenin amacı, aynı sorunu yaşıyan kullanıcıların bir araya gelip fikir ve düşüncelerini birbiri ile paylaşmasıdır. 

Son Yazılar

Bağlantılar

Takipte Kalın

Mail adresinizi girerek, yayınlanmış olan ilk makalelerden haberdar olabilirsiniz.