Cilt parlaklığını yakalamak için daha önce bir çok farklı cilt maskesi tarifinden bahsetmiştik. Bu makalemizde cildin parlaklığını kazanması için ıspanak maskesinden bahsedeceğiz. Cildin parlaklık ve sağlığını yakalamasında papatya maskesi oldukça etkildir. Tıpkı papatya gibi ıspanak ta içeriğinde bulunduğu bileşenler sayesinde cildinizin parlamasını sağlayacaktır. 

Çatlaklar için MaskeDaha önceki makalemizde hamilelikte cilt çatlaklarına karşı alınabilecek önlemlerden bahsetmiştik. Okumak için burayı tıklayın. Şimdi ise oluşan çatlakları gidermek ve çatlak sayısını minimuma düşürmek için yapılması gereken bitkisel maske tarifinden bahsedeceğiz. Konumuzun sonunda ünlü manken Ebru Şallı'nın da meşhur maske tarifini izleyebilirsiniz. 

Papatya maskesi ile cildinizin daha parlak, daha beyaz ve canlı olmasını ister miydiniz? Bu makalemizde papatya maskesinin cilt bakımı üzerindeki fayda ve etkilerini inceleyeceğiz.

Cilt ve güzellik uzmanı olan Suna Dumankaya dan yüzünde bolca sivilce olan kişiler için anlatmış olduğu sivilceler için bitkisel cilt maskesini sizin için derledik. Bu maskeyi kullandığınızda sivilceler artık baş belası olmaktan çıkacak ve büyük ölçüde kurtulacaksınız. Kolay ve kullanışlı olabilmesi için bir çok sivilce maskesini paylaşıyoruz. Bunlardan hangisini yapabilme durumunuz varsa, yada birinden alamadığınız sonucu umarız diğer maskelerden alırsınız.

Cilt lekeleri kısaca insanın ten renginin haricindeki her türlü renk farklılıklarına verilan isimdir. Cilt lekeleri hem kadınlarda hemde erkeklerde, ten renginden daha açık ve daha koyu olmak üzere iki şekilde görülmektedir. Cilt lekeleri hastalık ve genetik olarak çıkabildiği gibi genelde yanarak oluşmaktadır. Bu sıcak bir cisim ile doğrudan temas olabildiği gibi güneş ışınlarından kaynaklı cilt lekesi olabilmektedir.

Cilt gözenekleri ne kadar geniş olursa o kadar çok pislik toplar ve siyah noktalar başta olmak üzere bir çok soruna sebep olabilmektedir. Cilt bakımınıza ne kadar önem verirseniz verin, dışarından bakıldığında sizin bakımsız gibi görünmeniz gibi bir durum ortaya çıkıyor.

Aslında cilt üzerindeki gözenekler sağlığımız açısından oldukça önemlidir. Onlar sayesinde derimiz solunum yapmakta, cilt altında bulunan yağ bezleri üretmiş olduğu yağlar cilt altında birikir ve yüzeyde kistlerin oluşmasına sebep olurdu. Tüm bunlar gözeneklerin önemini vurgulamaktadır.

Cildinizin soğuk havalarda kurumasından dolayı çatladığından daha önceki yazılarımızda bahsetmiştik. Bu yazımızda ise kuruyan ciltlerin evde basit uygulamalar ile tekrar nasıl canlandırabileceğinizden

ve bunu yaparken hangi maskelerden faydalanabileceğinizden bahsedeceğiz.


Nemlendirici maskeler, kuruyan ciltleri derinlemesine işleyerek tekrar canlılık ve nem kazandırır. Her bir maskeyi haftada 1 kere uygulayabilirsiniz.

Kuru ciltlerin neme ihtiyacı vardır. Yağsız ve nemsiz ciltler zamanla çatlar ve kurur. Eğer yüzünüzü çok yıkıyorsanız, cilt üzerindeki az miktardaki yağı ve nemi de almış olursunuz. Bu sebeple kış aylarında cildinizi fazlaca yıkamanızı tavsiye etmiyoruz. Yüzünüzü yıkasanız bile havlu ile tamamen kurulamak yerine suyu alıp biraz nemli bırakmanız sizin tavsiyenize olacaktır.

1.Tarifemiz

Kuru ciltlerinizi nemlendirmek için şu karışımı kullanabilirsiniz. Bir adet yumurtanın sarısını, bir çorba kaşığı kadar süt ile karıştırın. Krem kıvamına gelene kadar karıştırın. Sonrasında yüzünüze veya kuruyan cilt bölgenize uygulayın. 20 dk süre ile bekledikten sonra ılık su ile yıkayabilirsiniz. Uygulama süresini haftafa 1 olarak ayarlayabilirsiniz. Bu karışımı neden kullanmalıyım diye sorarsanız, yumurta cildi beslemekte, süt ise cildi nemlendirerek sağlığına kavuşmasını sağlamaktadır.

2.Tarifemiz

Bir tatlı kaşığı yaş mayayı ve bir kaşık yoğurdu iyice karıştırdık sonra kuruyan cildinize uygulayın. 20 dakika süre ile cildinizde beklettikten sonra cildinizi durulayın.

3.Tarifemiz

Bir adet portakal kabuğunu ufak parçalar halinde varsa katı meyva sıkacağında, yoksa blender da çekerek suyunu çıkarmaya çalışın. Daha sonra bir kaşık yoğurt ve bir kaşık yulaf ile karıştırın. Eğer yoğurt bulamazsanız süt de kullanabilirsiniz. Krem kıvamına gelene kadar karıştırdığınız bu maskeyi yüzünüze uygulayın. Kuruduktan sonra ılık su ile yıkayabilirsiniz. Bu maske yardımıyla cildinizdeki kötü toksinlerden kurtulmuş ve cildiniz nemlenmiş olacaktır.

4.Tarifemiz

Bir adet armutun suyuna, bir kaşık yoğurt veya süt, bir kaşık yulafı ekleyerek yukarıdaki maske gibi hazırlayın. Armut suyu da tıpkı portakal kabukları gibi cildin sağlığına kavuşmasını sağlayacaktır.

Tüm bu maskelerin haricinde Ayçiçek yağı, fazla güneş altında kalan ve soğukta fazlaca beklemiş ciltleri korumakta ve tekrar sağlığına kavuşturmakta yarar sağlıyor. Zeytinyağı da cildin yumuşamasında ve kötü toksinlerin atılmasında faydalıdır.

Ebru Şallı' nın Kuruyan Ciltleri Nemlendirmek İçin Tavsiye Maskesi

Gerekli Malzemeler;

Yarım muz, bir çay kaşığı kadar tereyağı ve bal. Maskeyi hazırlamadan önce bal ve tereyağı karıştırılır. Karıştırdıktan sonra muzu başka bir kapta iyice ezmeniz gerekmektedir. Daha sonrasında tüm malzemeler birbiri ile karıştırılır.

Maskenin Kullanımı

Hazırlamış olduğunuz bu karışma yumurta akını ilave ederek krem haline getiriyoruz ve peeling şeklinde yüze uyguluyoruz. Uygulamadan önce cildi yıkayarak temizlemenizde fayda vardır. Tüm yüz bölgesine gözler hariç maske şeklinde uyguluyoruz. 15 - 20 dk süre ile beklettik sonra ılık su ile cildi temizliyoruz. Hepsi bu kadar. Bu tarifi Ebru Şallının kendi ağzından dinlemek isterseniz aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

 

Cilt ve güzellik uzmanı Suna Dumankaya, bayanların faydalanması için yüzü toparlayan ve olduğundan daha da gerginleştiren bir maske paylaştı.Bu maskenin kullanılması ile cilt yavaş yavaş gerilmekte, yaşlılık belirtisi olan kırışıklardan kurtulmaktadır. Bu makalemizde bu toparlayıcı maskeye ait detayları sizlerle paylaşacağız.

Hakkımızda

Ciltbakimlari.com üzerinde bulunan makaleler sağlık konusunda bilinçlindirmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla yazılmış olup, kür, maske ve karışımları doktorunuza danışmadan kullanmamanızda yarar vardır. 

 

Sitenin amacı, aynı sorunu yaşıyan kullanıcıların bir araya gelip fikir ve düşüncelerini birbiri ile paylaşmasıdır. 

Son Yazılar

Bağlantılar

Takipte Kalın

Mail adresinizi girerek, yayınlanmış olan ilk makalelerden haberdar olabilirsiniz.