Saç dökülmesi; genetik, hastalık, stres veya çeşitli hormonal değişikliklere bağlı olarak mevsim değişikliklerinde de rastlanabilmektedir. Saç dökülmesi probleminin önüne geçebilmek için öncelikle saçın hangi nedenlerden dolayı döküldüğünü tespit etmek gerekir. Eğer dökülmeye neden olan sebepler ortadan kalkmazsa hiç bir çözüm yolu etkili olmayacaktır.

Yaşlılığın belirtileri şüphesiz ki saç beyazlamasıdır. İnsan hayatı, kişinin kendisine bakması ile orantılıdır. Nasıl ki yediğine içtiğine dikkat etmeyen insanların çok kısa zamanda sağlık sorunları yaşaması gibi, cilt kırışıklıkları ve saç beyazlaması

da insanların kendilerine bakmamalarından dolayı olması gerekenden daha erken olabilmektedir.


Saç beyazlaması yeni başlayanların veya saçlarındaki beyazlamadan kurtulmak isteyenler için profosör doktor İbrahim Adnan Saraçoğlu'nun tavsiyesini anlatalım. İbrahim Adnan Saraçoğluna göre saç beyazlamasını önlemenin yolu doğrudan doğruya boğazdan geçiyor.

Buna göre saç beyazlamasını durdurmak için günde bir tabak sarımsaklı yoğurt yenilmesi tavsiye ediyor. Ayrıca 1 tatlı kaşığı çörek otu yemek de oldukça faydalı. İbrahim Adnan Saraçoğlu'nun saçlarda beyazlara karşı bitkisel kür tariflerini aşağıdan bulabilirsiniz.

 

Saç Beyazlamasına Bitkisel Kür

Malzemeler

  • 1 tane orta boy soğan 
  • 5 diş sarımsak
  • 1 adet yumurta sarısı
  • 1 kaşık zeytinyağı

Hazırlanışı

Soğan ve sarımsak ezilir ve bir kaba yumurta sarısı ve zeytinyağı eklenir krem kıvamına getiriline kadar karıştırılır. Yapılan kür saçlara sürülür ve 1 saat bekletilir. 1 saat sonra ılık su ilerek masaj yaparak durulanır. Etkisi görülene kadar haftada 1 kez yapılmasını öneriyor.

Saç Beyazlamasına Bitkisel Kür 2

Yeşil cevizin dış kabuklarını bir miktar su ile haşlayın, içine yarım kahve fincanı ısıtılmış zeytinyağı ve 1 tatlı kaşığı kuru maya katarak karıştırın. Oluşturduğunuz kürü saçlarınızda bekletin. Daha sonra ılık su ile saçlarınızı durulayın.

Saç Beyazlamasına Bitkisel Kür 3

Gül yapraklarını temiz bir yerde kurutunuz. Kuruttuktan sonra gül yapraklarını yakarak kül elde ediniz. Elde ettiğiniz küllerin içine badem yağını ekleyerek lapa bir hale getiriniz. Lapa haline gelen kürü haftada bir kere saçlarınıza ovarak yıkayın, daha sonra güzelce durulayın.

Saç Beyazlamasına Bitkisel Kür 4

Yeşil ceviz kabuklarını çay ve su ile birlikte kaynatınız. Kaynattığınız kürün içine badem yağı ekleyiniz. Yaptığınız bu kür ile saçlarınızı gün içerisinde yıkayabilirsiniz. Düzenli uyguladığınız bu kür sayesinde saçlarınızdaki beyazlarda etkili olacağını gözlerinizle fark edebileceksiniz.

Saç Beyazlamasına Bitkisel Kür 5

Kına yapraklarını kurutunuz. Un haline getirdiğiniz bileşeni 15 dk boyunca suda kaynatın. İnce gözlü bir süzgeçten geçirip süzün. Süzgeçte kalan posayı gece yatmadan önce saçlarınıza sürerek uygulayın. Saçlarınızı sabah su ile yıkayınız.

 

Bu kürler dışında saçlarınızın tekrar kendi rengine dönmesini sağlmak istiyorsanız. Bektaşi üzümü ile Hindistan cevizi yağını karıştırdıktan sonra biraz kavurun. Hazırlamış olduğunuz bu karışımı saçlarınıza sürün.

Bayanların en çok tercih ettiği saç renklerinden birisi olan Bakır ve Karamel saç renkleri, kış sonrası ilk bahar ve yaz aylarından oldukça rağbet görüyor.

Rogaine nasıl etki etmektedir?

Rogaine ilaç saç dökülmesi ve kelliğin boy gösterdiği bölgeye tatbik edilmelidir. Sürüldüğü bölgede saç derisine doğrudan etki ederek saç köklerini yeniden sağlığına kavuşturmaya çalışmaktadır.

Cansız olan saç tellerini dökmekte ve yerine yeni ve sağlıklı saçların çıkmasını sağlamaktadır. Rogaine nin işe yarayıp yaramadığını kullanımdan sonraki 3 ila 9 ay arasında beklemek gerekmektedir. İlacın malesef herkeste yüzde yüz işe yaramadığını bilmek gerekir.

Rogaine Nedir?

Saç dökülmesi ve tekrar saç çıkması konusunda araştırmalar yapan FDA'dan onay almış ve ilaç devi Pfizer'in saç dökülmesi problemi yaşayanlara karşı geliştirmiş olduğu bir saç ürünüdür.

Kirpik ve Kaş Ekimi

Saç, kaş, ve kirpikler insanların görünüşlerinde rol oynayan en büyük maddelerdir. Zaten durumun böyle olduğunu piyasada satılan bir çok saç, kaş ve kirpik kozmetik ürünlerinin çokluğundan anlaşılmaktadır.

Hayatın insanlara zamanla ne getireceği bilenemediği gibi zaman içerisinde çeşitli hormonal ve hastalık neticesinde kirpikler ve kaşlar dökülebilmekte, seyrelebilmekte veya belirli bir bölgede dökülebilmektedir. Bu durum insanın dış görünüşüne doğrudan etkileyeceği için kişi zaman içerisinde görüntüsünden dolayı moral ve ruh yapısı zamanla bozulabilmektedir. Bu sebeple bu makalemizde kaş ve kirpik dökülmesinin neden olduğunu, kirpik ve kaş ekimi yöntemini çeşitli soru cevap şeklinde ele alacağız.

Arı sütünün bazı cilt sorunları ve saç dökülmesi probleminde oldukça etkili bir üründür. Bunların dışında sindirim sistemi sorunları ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde de aktif rol almaktadır.

Arı sütü; her geçen gün dünya üzerinde kullanımı artmaktadır. Her yeni araştırmalarda yeni bir özelliği keşfedilen şifa deposu arı sütünün faydaları saymakla bitmiyor.

.

Saç dökülmesi ve bakımında cevizin önemi oldukça büyüktür. Cevizin kan damarlarını genişleterek kan dolaşımını hızlandırdığı bir çok kişi tarafından bilinmektedir. Bu makalemizde cevizin insan sağlığı ve özellikle saç olmak üzere belli başlı etkilerinden ve nasıl faydalanılacağından bahsedeceğiz.

Hakkımızda

Ciltbakimlari.com üzerinde bulunan makaleler sağlık konusunda bilinçlindirmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla yazılmış olup, kür, maske ve karışımları doktorunuza danışmadan kullanmamanızda yarar vardır. 

 

Sitenin amacı, aynı sorunu yaşıyan kullanıcıların bir araya gelip fikir ve düşüncelerini birbiri ile paylaşmasıdır. 

Son Yazılar

Bağlantılar

Takipte Kalın

Mail adresinizi girerek, yayınlanmış olan ilk makalelerden haberdar olabilirsiniz.