333

Cevizin Saça ve Vücut Sağlığına Faydaları

Saç dökülmesi ve bakımında cevizin önemi oldukça büyüktür. Cevizin kan damarlarını genişleterek kan dolaşımını hızlandırdığı bir çok kişi tarafından bilinmektedir. Bu makalemizde cevizin insan sağlığı ve özellikle saç olmak üzere belli başlı etkilerinden ve nasıl faydalanılacağından bahsedeceğiz.

Daha çok kan ile beslenen saç kökleri ise daha güçlü olarak dökülmeye karşı direnç kazanmaktadır. Sadece saçlara faydalı olmayan ceviz kalp kriz riskini azaltmak başta olmak üzere, karaciğer fonksiyonlarını düzenlemekte, cildi temizleyerek siğil giderici özelliği bulunmakta olup bir çok derde deva olmaktadır.

Sağlıklı Beslenme Uzmanı Dr. Dilek Polat ın anlattığına göre ceviz, kalp sağlığı açısından önem arz eder. Doymamış yağ asitler bakımından zengin olması kolestrolu ayarlayıcı ve damar sertliğini giderici özelliği bulunduğunu bahsetti. Dr. Polat saç dökülmesinde ve saçlarının yeterince canlı olmadığını düşünen kişilere cevizin kürü ve yaş kabuğunu tavsiye etmektedir.

Ceviz Kabuğunun Saçlar için Faydası

1.Tavsiye (Prof. Dr. Ahmet Maranki Tavsiyesi)

Yaklaşık olarak 20 adet cevizin sert kabuğunu 5 bardak suyun içerisinde 20 dakika süre ile kaynatınız. Sabah ve akşam yatmadan önce hazırlamış olduğunuz bu su ile saçlarınızı yıkayınız. Gün içeisinde 2 defa yapamayanlar en bir kere bu işlemi yapmalılar. Bir kaç gün sonra saçlarınızdaki dökülmenin azaldığını ve daha sağlıklı görüldüğünü farkedeceksiniz. Ayrıca bu su saçlarınızın yumuşak olmasını da sağlayacaktır.

2.Tavsiye

Ceviz yaprağının kaynatılmış suyu banyo yapmak için kullanacağınız suyuna eklediğinizde hızlı saç dökülmelerinde ve saçlarda görülen bitlenmeye karşı oldukça etkilidir.

Cevizin Hastalıklardaki Kullanımı

Ceviz; kanı temizlemede, şeker hastalarında, ergenlik sivilcelerinde, iştahsızlıkta, içerisinde bulundurduğu yağ ile kabızlıkta, kadınlarda akıntılara, diş etlerinde ve saç dökülmesi problemlerinde iyi gelmektedir.

Cevizin genel kullanımı

Cevizin yenilerek tüketilmesinin haricinde aşağıda belirtilern şekillerde de kullanılması fayda sağlamaktadır.

Ceviz çayı: Çay kaşığı kadar ceviz yapraklarının kesilerek suda kaynatılması ve normal çay gibi içilmesi

Ceviz banyosu: Sıcak su ile doldurduğunuz küvetin içerisinde dilediğiniz miktarda atacağınız ceviz yaprağı ile cilt bakımınızı yapabilirsiniz.

Cevizin Kanserdeki Faydaları

İçerisinde bulundurduğu fitosteroller sayesinde göğüs kanseri, prostat kanseri ve kalın bağırsak kanserlerine karşı koruma sağlamakta bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir.

Ceviz En Önemli 10 Faydası

Her derde devası olan şifa deposu cevizin en faydalı olduğu 10 maddeyi sizinle paylaşalım.

  1. Ceviz kan damarlarının iç tarafını pürüssüz hale getirerek, kanın damar içerisinde rahat bir şekilde dolaşmasını sağlıyor.
  2. Kolesterolün damarların iç yüzeyini tıkamasını engelliyor. Buna bağlı şişme ve kızarıkları azaltıyor.
  3. Yüksek kan basıncını, diyabet, kalp hastalıklarını azaltıyor.Kolesterol seviyesini olabildiğinde düşürüyor. 
  4. İçerisinde barındırdığı fitosteroller sayesinde kalın bağırsak, prostat ve göğüs kanseri gibi kanserlerde ultra korunma sağlıyor.
  5. Beyin gelişmesinde oldukça etkiliri. Anlama, kavrama ve çabuk karar verme yeteneğini geliştiriyor. Bu sebeple sınavlar öncesi veliler öğrencilere bolca ceviz yedirirler. 
  6. Saç dökülmesini engelleyici, saçları kuvvetlendirici ve suyu ile yıkanıldığında saçlara yumuşaklık kazandırmakta
  7. İçerisinde bulundurduğu melatonin sayesinde gece veya vardiyalı çalışan insanların uyku düzenlerinin bozulduğu zamanlarda, bu problemi ortadan kaldırmaktadır.
  8. Ayrıca antioksidan olduğundan vücut savunmasında mikroplara karşı oldukça etkilidir. Magnezyum ve bakır olaraktan zengindir.
  9. Parkinson ve alzheimer gibi hastalıkların görülme olasılığını azaltmaktadır.
  10. Omega 3 yağ oranı az olan kişilerde uyku bozukuğu ve çocuklarda hiperaktiflik sorunu görülmektedir. Omega 3 bakımından zengin olduğundan bu gibi durumlar kullanlabilmektedir.

Cevizin Cilt ve Saçlar için Faydalarını video olarak izlemek için aşağıda içerikten faydalanabilirsiniz.

Beğendiysen Paylaş, herkes görsün

444
555

Yorumlar   

0 #16 Haydar pabuççu 11-02-2017 22:07
CeviZi kilo almak.isteyenlere öneririm hem iştah açıo,hemde kilo alımına yardımcı oluyo içeriği ile.en azından doğal.kırın kırın yiyin.yanlız bi dikkat edin geçici sivilce yapabilir :oops:
Alıntı
0 #15 Tarik 13-11-2016 01:31
Ben kollesterol hastasiyim.cevizi akşamdan suya bırakıp sabah aç karnına içiyorum.ve tahlil sonuçlarım daha da iyi çıktı.gerçekten cevizin faydası çok .inanın...
Alıntı
-3 #14 sudenaz 27-08-2016 17:07
Gerçekten çok yararlı bir konuya değinmişsiniz. Emeğinize sağlık.
http://www.evdesacbakimi.com
Alıntı
-2 #13 Spazm 27-01-2016 01:46
Cevizin minarelli faydalı hem yağ açısından iyidir . nasıl badem yağı saçı parlak gösteriyorsa ceviz kabuğunda faydası vardır her bilimsel konunun doğruluğu vardır bazende yanlış çıkabilir
Alıntı
-10 #12 Feride 02-01-2016 20:13
Hepsi yalan inanmayin..
Alıntı
+2 #11 mlk 23-08-2015 03:20
Geri zekalilarda ise yaramiyomus :lol:
Alıntı
-2 #10 kelenek 25-01-2015 20:31
Gercekten ise yariyomu :-? :-)
Alıntı
+3 #9 Esin 07-01-2015 12:41
gerçekten faydası oluyormu saçlarım ćok dökülüyor :oops:
Alıntı
-4 #8 Ahmed 29-12-2014 23:22
Gözle görülür bi kanıtı yok saçla ilgili iddiasının
Alıntı
+4 #7 222sggh 09-09-2014 16:19
bizim bahçade var ben hergün yiyom çak faydalı 1 günde 15 ceviz
Alıntı

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Hakkımızda

Ciltbakimlari.com üzerinde bulunan makaleler sağlık konusunda bilinçlindirmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla yazılmış olup, kür, maske ve karışımları doktorunuza danışmadan kullanmamanızda yarar vardır. 

 

Sitenin amacı, aynı sorunu yaşıyan kullanıcıların bir araya gelip fikir ve düşüncelerini birbiri ile paylaşmasıdır. 

Son Yazılar

Bağlantılar

Takipte Kalın

Mail adresinizi girerek, yayınlanmış olan ilk makalelerden haberdar olabilirsiniz.