333

İt Dirseği (arpacık) Nedir? Nasıl Geçer?

Göz kapaklarında oluşan arpacık halk adıyla it dirseği; alt veya üst göz kapağı içerisindeki yağ keseciklerinin enfeksiyon kapmasıdır. Bu enfeksiyon durduk yere 1 gün içerisinde kendiliğinden oluşur, gözlerde batma, yanma ve göz kapağında gerilmelere neden olmaktadır. Bu enfeksiyon oluştuktan 2 gün sonra nokta halinde ağız vermeye başlar ve ucu çıkar.

Arpacık sorununda erken tedavi çok önemlidr. Fakat gözde fark edildiği anda müdehale edildiğinden dolayı geç düzelebilmektedir. Erken teşhiş aşamasında gözlerde yanma, batma ve parlak ışığa bakamama durumları önemlidir. Erken teşhis de damla ve antibiyotikler işe yaramakta, hastalık boyunca merhemler kullanılmaktadır.

Gözlerinde it dirseği olan insanlar ışığa karşı oldukça duyarlı hale gelmektedir. Beyaz ışığa baktıkları zaman gözlerde kuruma ve bunun sonucunda yaşarmalar meydana gelmektedir. 

Arpacık (it dirseği) tedavisi

Hastalığın bilinen en kolay tedavi şekli sıcak su ile ıslatılan pamuk ile kompres yapmaktır. Uygulama olarak bir kaşık etrafına saracağınız pamuğu sıcak suya batırarak göz kapaklarında 10 dakika süre ile dolaştırılarak mikropların yağ keselerinden dışarı çıkmaları sağlanabilir.

Diğer tedavi yöntemi; papatya çiçeği, asma yaprağı, ceviz yaprağı veya peygamber çiçeğinden hangisini temin ederseniz kaynatarak gözlere pansuman yapabilirsiniz. 

Son tedavi yöntemimiz de bir diş sarımsağı iyice ezerek arpacıklı bölgeye sürülür. Sürdükten sonra da sıcak suya batırılmış pamuk sürülmesi de sarımsağın etkisini arttıracaktır. 

Tedavi edilmeyen arpacıklar, bir sonraki vücudun dirençsiz kalana kadar kaybolur fakat vücut direnci tekrar düşerse tekrar ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple eğer gözlerinizde çok sık arpacık çıkıyorsa vücut direncinizin sık sık düştüğünün belirtisidir.

İlaç Tedavisi

2012 haziran ayının ilk günlerinde bu meret hastalık tekrar sol gözümde belirdi. Hafif kaşıntı ve şişlik ile kendini hemen belli ediyor. Tanıdığım uzman bir kişiyi telefon ile arayarak hangi ilaçları kullanmam gerektiğinden bahsettim. Bana verdiği ilaçlar

  • Tobrased Tobramisin damla
  • Cortimycine göz pomadı melhem 

Damla antibiyotik olmakla birlikte gözün mikrop kapmasına veya kaptığı mikroplardan kurtulmak için günde 3 kere göze damlatılıyor. Diğer merhem ise gece yatarken ve sabah kalkarken olmak üzere 2 kere göz kirpiklerinin köküne şerit şeklinde sürülüyor. Sürdükten sonra bir kaç kere aç kapa yapmanızda yarar var. Bende dahil tüm gözünde arpacık çıkan arkadaşlara geçmiş olsun diyorum. Haa bu arada benim gözümde çıkmasının nedeni strese bağlı. Allah bağışlasın 2 3 gün önce bir kız bebeğim oldu. Haliyle onun stresi sıkıntısı önce dilime aft olarak vurdu ardından gözüme arpacık olarak etkiledi. 

Gözümüz önemli ve dikkat edilmesi gereken bir organımız olduğu için mutlaka bir göz doktoruna gözükmenizi tavsiye ediyoruz. Arpacık ile alakalı video haberimizi izlemek için aşağıdaki videodan faydalanabilirsiniz.

Beğendiysen Paylaş, herkes görsün

444
555

Yorumlar   

0 #73 Mehmet 15-06-2017 08:46
Ulan bu Nedir Arkadaş Yaa Neyse Gençler yapıcak Bişey Yok Bununla Bir Süre Yaşamaya Alışmamız Gerek Allah Şafii İsmi Hürmetine hepimize Sağlık Versin İnş
Alıntı
0 #72 Zeynep 27-05-2017 12:08
Evet evet :oops:
Alıntı
0 #71 Asena 22-04-2017 23:38
Benimde gözümde 4 gündür var en i yöntem sıcak su ve sarımsağı ezin gözünüze hafifçe sürün şişliği geçiyor
Alıntı
0 #70 şenay 12-04-2017 10:01
2 Aydır ilaç kullanmama rağmen gitmedi , kendimce bir tedavi uyguladım 3 günde yok oldu , kulak pamuğunu dayana bileceğiniz sıcaklıkta ki suya batırıp o bölgedeki arpacığa tutup günde 3 defa masaj yapın , akşam yatmadan önce yaptığınız da doktorun verdiği merhemi sürün ve yatın , bende 3 günde yok oldu , umarım size de faydası olur geçmiş olsun
Alıntı
0 #69 hjhjhjhjhj 05-03-2017 03:47
:oops: yardım gözüm kaşınıyor kaşısam sorun olurmu ve :roll: çok acıyorrrr :cry: nasıl geçer hemen yağğ :o neyse ben yatar hahahaha :zzz :zzz :zzz 8) ;-) :lol: :D
Alıntı
0 #68 Off 20-02-2017 22:29
: :sad: kaç günde geçer lütfen söyleyin :oops:
Alıntı
0 #67 Marilyn 29-01-2017 10:35
Herkese geçmiş olsun çay pomadi iyi geliyor birde üzerine etkili bollll sarimsakk
Alıntı
-1 #66 omer ozkan 13-10-2016 12:46
bendede 1 aydir vardi dun gittim dunya goz hastanesi atakoyde aldirdim 10 dakika surmuyo abartilicak korkucak bisey yok gidin aldirin kurtulun
Alıntı
0 #65 Yaman Aras 29-09-2016 12:47
doktora gittim melhem verdi akşam uyumadan önce sür dedi sürdüm. sabah kalktığımda gözüm biraz şişmişti halada şiş ağrıyor yanıyor
Alıntı
0 #64 Ilgaz Kaçar 05-09-2016 00:51
İyi gelen şeyler :
Sıcak su kompresi
Limon suyunu pamuğa batırıp sürmek
Sarımsak sürmek
Sütü pamuğa batırıp sürmek
Çayı pamuğa batırıp sürmek
Papatya Çayını pamuğa batırıp sürmek. :-)
Alıntı

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Hakkımızda

Ciltbakimlari.com üzerinde bulunan makaleler sağlık konusunda bilinçlindirmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla yazılmış olup, kür, maske ve karışımları doktorunuza danışmadan kullanmamanızda yarar vardır. 

 

Sitenin amacı, aynı sorunu yaşıyan kullanıcıların bir araya gelip fikir ve düşüncelerini birbiri ile paylaşmasıdır. 

Son Yazılar

Bağlantılar

Takipte Kalın

Mail adresinizi girerek, yayınlanmış olan ilk makalelerden haberdar olabilirsiniz.